Sunday, October 2, 2011

Sotsiaalsed võrgustikud

Sotsiaalsetest võrgustikest olen kasutanud samamoodi nagu ka väga paljud teised inimesed MSN Messenger-i, Rate.ee –d selle algusaegadel, Orkut, Facebook ja Skype. Loetelu on järjestatud kronoloogiliselt. Matt Webbi kriteeriume analüüsin nii Facebook’i, Orkuti kui ka Rate.ee näidetel.

Identiteet – Iga kasutaja loob endale profiili, mis peaks teda iseloomustama selliselt nagu kasutaja seda soovib. Kui Rate.ee portaal oli pigem anonüümsete kasutajatega, sest kogu majandamine käis läbi kasutajanime, siis Orkutis ja Facebook-is sai kesksele kohale isiku nimi. Kuigi alati saab enda nime asemel kirjutada mis iganes soovid, siis enamik, seda teed ei lähe. Põhjus on selles, et inimene, kui karjaloom, soovib, et teda teised inimesed ka üles leiaks. Kasutaja profiili üheks osaks on pildigalerii, kõikidel portaali kasutajatel on võimalus üles laadida pilte.

Kohalolek – Kõik analüüsitavad portaalid kuvavad nimekirja kasutaja sõpradest ja nende staatustest. Facebook’is muutub kasutaja staatus kõige operatiivsemalt kui kasutaja logib välja, siis see kajastub ka tema staatuses ning chattida temaga enam ei saa. Orkut ja Rate.ee-s oli staatuse muutumine alati kaheldav, kasutaja võis olla ammu välja loginud kuigi tema staatuseks oli ikka online.

Suhted – Kasutaja saab lisada teisi portaali kasutajaid enda sõpradeks. Facebook’i erisuseks on see, et on võimalik omistada sõbrale roll (näiteks: ema, isa, õde, vend jne). Samuti on Facebook’is ja Orkutis võimalus „grupeerida“ oma sõbrad (näiteks: hea tuttav, juhututtav jne). See, kas suhtlusportaali sõber ka tegelikult sõber on, on väga suhteline, see sõltub ainult kasutajast endast.

Vestlused – Facebook’is on võimalik kasutajatel oma vahel vestelda (chattida), mis muudab suhtluse väga operatiivseks. Orkutis ja Rate.ee-s minu ajal sellist võimalust vestlemiseks ei olnud, siis oli võimalik saata kiri teisele kasutajale. Facebook’is ja Orkutis on ka võimalus kirjutada kasutajatele teateid (facebook-i sein ja Orkuti scrap).

Rühmad – Rate.ee-s rühmasi otseselt ei olnud. Võimalik oli valida endale mingisugused huvid ning samast huvist moodustuski grupp. Orkutis ja Facebook’is on võimalik luua erinevaid rühmasid, kus kasutajad saavad omavahel vestelda.

Reputatsioon – Orkut on reputatsiooni osas kõige neutraalsem, see on üks väga suur põhjus miks see mulle ka enim meeldib võrreldes teiste suhtlusportaalidega. Rate.ee portaalis on võimalik kasutaja pilte hinnata, mis näitabki otseselt kasutaja reputatsiooni. Portaali ärimudel seisnebki selles, et reputatsiooni on võimalik osta ning see töötab suurepäraselt. Facebook’is ei ole asi nii hull, seal näitab sõprade arv ja like’ide summa kui „kõva tegija“ sa oled.

Jagamine – Orkut ja Rate.ee on võrreldes Facebook’iga väga arhailised selles valdkonnas. Facebook’is on võimalik teiste kasutajatega jagada mida iganes (linke, pilte jne jne). See on ilmselt omadus, mis muudab Facebook’i kasutajate jaoks väga atraktiivseks.

No comments:

Post a Comment