Sunday, November 13, 2011

Autorikaitse ja intellektuaalomand



Kirjutage ajaveebi omapoolne hinnang autorikaitse ja intellektuaalomandi temaatika hetkeseisule.

Olen sellist tüüpi arvuti kasutaja, kes kasutab tasulist tarkvara ainult siis kui see antakse tasuta, maksta ma tarkvara eest ei soovi.

Autorikaitse ja intellektuaalomandi temaatika kohta arvan, et see on vägagi keeruline. Oman seisukohta, et kuidagi seda tuleks reguleerida, aga kahjuks ongi selle juures kõige keerulisem leida moodus kuidas seda õiglaselt ja õigesti reguleerida. Selge on see, et väga radikaalsete meetoditega seda teha ei saa, USA on ilmekas näide kuidas seda reguleerida ei tohi.

Samas intellektuaalomandi ja autorikaitse puudumine võib kaasa tuua erinevaid probleeme. Näitena võiks tuua meile suhteliselt aktuaalse probleemi, milledeks on sooduspakkumiste portaalid, ajaloost võiks veel näiteid tuua sendioksjoni ja rate.ee sarnastest portaalidest. Kui sooduspakkumiste portaal Cherry.ee sai Eestis hoo sisse, siis tekkisid analoogseid veebikeskkondasi nagu seeni pärast vihma. See on siililegi selge, et Eestis ei ole nii palju rahvast ja ostujõulisi kliente, et kõik need kümned portaalid suudaks hästi ära toita ja panna metsikut kasumit tootma. Aasta möödudes on väga paljud keskkonnad oma „poe“ kinni pannud ning on juhuseid, kus portaali kliendid on jäänud ilma oma rahast. Sellistel puhkudel võiks tõesti mõelda, et autorikaitse ja intellektuaalne omand oleks jätnud interneti ilma paljust prahist ning petetud klientidele oleks raha samuti alles jäänud. Siinkohal tuleb kindlasti ära mainida, et autorikaitse ja intellektuaalomand oleks vaid üks võimalik viis kaitsta tarbijaid, loomulikult on selle jaoks olemas ka vastavad instantsid (tarbijakaitse) ja seadused (sõltub muidugi kaotatud summa suurusest, aga üldjuhul keskmine eestlane vastavatesse organitesse abi saamiseks ei pöördu).

No comments:

Post a Comment